Türkiye Oturma - Çalışma İzni Danışmanlık Hizmeti - Göçmen Bürosu

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Göçmenlik Bürosu İşlemleri

Göçmenlik Hakkında Bilgi Veren Bilgi Platformudur.

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri

Yabancı Sporcu ve Antrenörlerin Çalışma İzinleri alması konusu ülkemizde oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Misal olarak ülkemizde bulunan bir spor kulübünün başına geçecek bir yabancı hoca, bu çalışma iznini almak zorundadır. Çalışma izni spor dalları fark etmeden kolaylıkla alınabilmektedir. Eskiden çalışma izninden muaf tutulan sporcu ve antrenörler 2016 sonrası yasa değişimi sonrasında çalışma izni almak zorundalar.

Sporcular ve Antrenörler İçin Çalışma İzni Süreci

Yabancı sporcu ve antrenörlerin çalışma izinleri alma süreçleri de tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibidir. Eskiden özel izinle çalışabilen bu iki meslek grubu artık yasal düzenlemeyle birlikte, çalışma izinlerini almak zorundalar. Çalışma izinlerini alırken tıpkı diğer meslek gruplarına mensup yabancı uyruklu kişiler gibi öncelikle bir ikamet izni almak zorundalar. En azından 6 aylık ikamet iznine sahip olan yabancı sporcu ve yabancı antrenörler Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapabilmektedirler. Futbol, basketbol ve voleybol başta olmak üzere ülkemize birçok yabancı uyruklu sporcu ve birçok antrenör gelmektedir. Bu koşullar hemen hepsi için geçerli olsa da kimi sporcu ve antrenörlere istisnai izinler verilebilmektedir. İstisnai izin verilmeyen sporcular veya antrenörlerin çalışma izni süreci;

  • Eğer sporcu Türkiye sınırları içerisindeyse, ikamet izni de varsa, bulunduğu ilin göç idaresinden çalışma izni talebi yapabilir.
  • Transferi henüz gerçekleşmiş ve yurtdışında olan sporcular, yurtdışından başvuru yaprak çözüm sürecine gidebilirler. Bakanlık 30 gün içinde iznin ya onayını verir, ya da izni reddeder.
  • Yabancı sporcu ve antrenörlerin çalışma izinleri almaları esnasında Türkiye Cumhuriyeti spora katkı amacıyla elinden geldiğince yardımda bulunur.
  • 6735 sayılı kanuna göre sporcular ve antrenörler Türkiye’den çalışma izni talep edebilmektedir. Yabancıları koruma kanunu olan bu kanunun, iş gücü bendinden yararlanılarak bu izin talep edilir.

Daha detaylı çalışma izni süreçlerinden haberdar olmak isterseniz bizlere iletişim bölümümüzden ulaşabilirsiniz. Bizlere ulaştıktan sonra, sporcu veya antrenör fark etmeksizin sizlere profesyonel destek sunabiliriz. Eğer menajeri olduğunuz kişi çalışma izni konusunda zorluk çekiyorsa bizlerle iletişime geçerek ikamet ve çalışma iznini kolaylıkla alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.