Türkiye Oturma - Çalışma İzni Danışmanlık Hizmeti - Göçmen Bürosu

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Göçmenlik Bürosu İşlemleri

Göçmenlik Hakkında Bilgi Veren Bilgi Platformudur.

Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılması

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılması

Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılması için gereken koşul ve şartları detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Metnimizin içeriğinde bu istisnai durumların nasıl olduğunu ve kimlerin bu istisnai durumlara dâhil olduğunu öğreneceksiniz. Eğer sizde bu durumlardan birine sahipseniz bizler ile iletişime geçtikten sonra istisnai olarak Türk vatandaşlığına kabul edilebilirsiniz.

İstisnai Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır?

Türk Vatandaşlığı Kanununun ( 5901 sayılı kanun) 12. maddesine göre yabancı kişinin Türkiye Cumhuriyeti güvenliğine tehdit oluşturmayacağı düşünülüyorsa, diğer genel şartlara bakılmadan özel Bakanlık teklifi veya Bakanlar Kurulu kararıyla, Türk vatandaşlığına hak kazanılabilir. Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması için gerekli koşullar;

  • Milli ve ulusal güvenliğe karşı herhangi bir tehlike oluşturmamak. Sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti’ne olağan üstü hizmet veren veya gelecek zamanlar içerisinde bu olağanüstü hizmeti sağlayacağı düşünülen bilim adamları, sporcular, sanatçılar, mühendisle, mimarlar, iş adamları gibi kimseler istisnai olarak vatandaşlık kazanabilirler.
  • Eğer, yabancı uyruklu kişi Turkuaz Kart sahibiyse hem o kişinin kendisi, hem de varsa çocukları ve eşi bu istisnai durumdan yararlanabilmektedir. Bunun için doğum, evlilik belgesi gibi belgelerle kanıt istenilebilir. İspattan sonra gereken diğer hususları da kişi veya kişiler yerine getiriyorsa, Türk vatandaşlığına hak kazanabilirler. Eğer belge yabancı bir dilde yazılmış ise noter onaylı tercümesi de istenilen koşullar arasında yer almaktadır.
  • Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması göçmenler için de geçerlidir.
  • Yabancı uyruklu kişinin ülkemiz şartlarına olumlu yönde katkı sağlayabileceği düşünülüyorsa, o kişiye de istisnai vatandaşlık verilebilmektedir.

Bunlar gereken şartlar ve istisnai vatandaşlık almaya uygun olan kişilerin maddeleriydi. Peki, istisnai vatandaşlık başvurusu hangi kurum veya kişiler tarafından onaylanıyor? Sorunun cevabı Bakanlar Kurulu’nda bulunan uzman kişilerce değerlendirilip, onaylanmasının veya reddinin nedenleri masaya yatırıldıktan sonra, ya onay, ya da ret kararı çıkartılmasıdır. Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması için yeterli olup olmadığınızı yukarıdaki maddelere bakarak anlayabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi mutlaka ama mutlaka bizlere iletiniz, sizlere daha iyi uzman desteği verebilmemiz için geri dönüşleriniz bizler için oldukça önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.