Türkiye Oturma - Çalışma İzni Danışmanlık Hizmeti - Göçmen Bürosu

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Göçmenlik Bürosu İşlemleri

Göçmenlik Hakkında Bilgi Veren Bilgi Platformudur.

İtalya Vizesi 2022

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat amaçları dahilinde ve buna uygun bir vize almaları gerekmektedir. İtalya’ya seyahat için alınması gereken vize türü İtalya Schengen vizesidir. İtalya vizesi 2022 yılı müracaatlarında özellikle kısa süreli vizeler için Schengen prosedürünün uygulandığını söyleyebiliriz.

İtalya vizesi 2022 yılı müracaatlarında uzun süreli vizeler için başvurular ise ulusal vize üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İtalya vizesi 2022 yılı müracaatında bulunacak kişiler; bordo pasaport sahibi ise o zaman hem kısa hem de uzun süreli seyahatler dahilinde vize almaları şarttır. Ancak, resmî pasaport hamili kişilerin ( siyah, gri, yeşil pasaport ) 180 günde 90 günü geçmeyecek şekilde olan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2022

İtalya vizesi 2022 yılı müracaatında bulunacak kişilerin öncelikle seyahat süresi ve amacına uygun bir vize türü belirlemesi gerekmektedir. Vize türü belirlendikten sonra kişilerden talep edilecek vize şartlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu vize şartlarından en sık sorun yaşanan koşul; vize evraklarıdır.

İtalya vizesi gerekli evraklar 2022 yılı listesi içerisinde yer alan belgelerin büyük birçoğu seyahat amacına yani alınacak vize türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden kişilerin bu konuda en detaylı ve güncel bilgileri alması, bu sorunu ortadan kaldıracağı gibi vize onayı ihtimalini de artıracaktır. Fakat evrak listesi içerisinde hata, eksiklik gibi durumlar söz konusu ise o zaman vize müracaat sonucunun ret yanıtı alması yüksek ihtimaldir.

İtalya vizesi başvurusu ise, gerekli evraklar hazırlandıktan sonraki adımdır. Evrak listesi hazırlanmadan önce, İtalya Konsolosluğu resmî sayfası üzerinden vize görüşmesi için randevu alınması gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra gerekli olan evrak listesi hazırlanmalı ve bu liste ile randevu tarihinde konsolosluklara müracaat gerçekleştirilmelidir.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2022 yılı kapsamında D tipi uzun süreli vize kategorisinde yer alan aile birleşimi ile bu ülkede yaşayan 1. Dereceden yakınlarınızın yanında uzun süreli ikamet edebilirsiniz. Ayrıca İtalya aile birleşimi vizesi yalnızca İtalya vatandaşı olan aile üyeleri için değil, bu ülkede uzun süreli oturum iznine sahip aile üyeleri için de alınabilmektedir.

İtalya aile birleşimi gerekli evraklar listesi içerisinde;

 • Pasaport
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • İtalya vize başvuru formu
 • Evli ya da evlenecek olan çiftin doğum belgeleri
 • Evlilik cüzdanı
 • Biyometrik fotoğraf
 • İtalya’da beraber ikamet edilecek konutun tapu ya da kira sözleşmesi
 • İtalya sağlık sigortası

Gibi belgelerdir. Ancak konsolosluklar gerekli gördüğü takdirde bu evrak listesi içerisine farklı belgeler eklenmesini de talep edebilmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya çalışma vizesi; kişilerin bu ülkedeki yasal bir işte çalışmalarına olanak sağlayan uzun süreli bir vize türüdür. Bu vizenin alınabilmesi için öncelikle vize almak isteyen kişinin İtalya’da bulunan yasal bir kurum tarafından işe alınması gerekmektedir. Ayrıca serbest meslek yapacak kişiler de İtalya çalışma vizesi için başvuruda bulunmalıdırlar.

İtalya çalışma vizesi başvurusu yapacak kişilerin öncelikle vize için talep edilen şartlara uygun olması ve yine kendisinden talep edilecek evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Bu önemli işlem basamağı tamamlandıktan sonra başvurular, vizenin türüne göre İtalya Konsoloslukları, İtalya Büyükelçilikleri ya da İtalya vize başvuru merkezlerine yapılması gerekmektedir.

İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar listesi içerisinde bulunan belgeler arasında kişinin daha önceki tecrübeleri ve mesleki hayatına dair dokümanlar yer almaktadır.

İtalya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı da alınacak ya da başvurulacak vize türüne göre farklılık göstermektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya öğrenci vizesi alacak kişilerin öncelikle katılmak istedikleri eğitim programının türü ve süresi dahilinde bir vize türüne müracaat etmesi gerekmektedir. Ancak bunun için de önce, bu ülkede bulunan ve eğitim alınacak olan kurum tarafından kabul edilmeleri şarttır. Kabulü gerçekleşmeyen öğrenciler, öğrenci vizesi alamamaktadırlar.

İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar listesi içerisinde de yukarıda belirttiğimi kabul durumunu belgeleyen kabul dilekçesinin ve diğer eğitim belgelerinin yer alması gerekmektedir.

İtalya vizesi 2022 yılı kapsamında eğitim alacak olan öğrencilerin C tipi ya da D tipi öğrenci vizelerinden biri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İtalya Vizesi Ücreti 2022

İtalya vizesi ücreti 2022 yılı için gerekli olan fiyatlandırmalar vize türüne göre farklılık göstermekle beraber bu fiyatlar dönem dönem güncellemeler ile artış gösterebilmektedir. Bu yüzden en güncel ve en doğru bilgileri alabilmek adına vize danışmanlık firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

İtalya vizesi 2022 yılı kısa süreli Schengen vizeler için harç bedeli tutarı 60 Euro olarak belirlenmiştir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi 2022

İtalya aile birleşimi vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle yukarıda belirtilen şartları yerine getirmesi ve daha sonra da vize için müracaatta bulunması gerekmektedir.

D tipi uzun süreli ulusal vize kategorisinde yer alan bu vize sayesinde İtalya sınırları içerisinde 6- 12 ay kalınabilmesi mümkündür

İtalya aile birleşimi vizesi 2022 yılı müracaatı yapacak kişilerin yukarıda belirtilen evrak listesi ile birlikte İtalya Konsoloslukları ya da İtalya Büyükelçiliklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

İtalya aile birleşimi vizesi için müracaat gerçekleştirmeden önce ilk olarak Konsolosluk sitesi üzerinden online olarak randevu alınması gerekmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi 2022

İtalya çalışma vizesi 2022 yılı müracaatında bulunacak kişiler için öncelikle bu vizenin D tipi yani ulusal vize kategorisinde yer aldığını söyleyelim. Dolayısıyla bu vize ile ülke sınırları içerisine giriş yapan kişilerin oturum izni almaları da şarttır.

Ayrıca İtalya vizesi 2022 yılı kapsamında vize alan ve ülke sınırlarına giriş yapan kişilerin mutlaka çalışma izni de almaları gerekmektedir. Aksi takdirde yani çalışma izni olmadığında İtalya’da yasal olarak çalışmak mümkün değildir.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

İtalya eğitim & erasmus vizesi 2022 yılı müracaatlarında en çok tercih edilen ülkelerden olmuştur. Bu ülkede uzun süreli ya da kısa süreli eğitim programlarına katılmak isteyen kişilerin bu programlar dahilinde C tipi ya da D tipi öğrenci vizesi için müracaatta bulunması gerekmektedir.

İtalya vizesi 2022 yılı kapsamında lisans- lisans üstü, erasmus ya da uzun süreli dil eğitimi gibi öğrenim programlarına katılmak isteyen kişilerin öncelikle eğitimi veren kuruluş tarafından kabul almaları gerekmektedir. Aksi takdirde eğitim ya da öğrenci vizesi alınamamaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiler almak için vize danışmanlık firmaları ile irtibata geçebilirsiniz.

[toggle title=”İtalya Vizesi İle Başka Ülkelere Seyahat Edebilir miyim?”]

Evet, İtalya Schengen ülkesi olduğu yani Schengen devletleri arasında yer aldığı için geri kalan 25 Schengen ülkesine daha bu vize türü ile seyahat edebilmek mümkündür.[/toggle]

[toggle title=”İtalya Vize Reddi Durumunda Ne Yapmalıyım?”]

İtalya vizesi almak isteyen kişilerin müracaat sonuçları olumsuz olmuşsa, 1 ay içerisinde bir itiraz dilekçesi yazarak bu karara itiraz edebilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”İtalya Vize Reddi Durumunda Vize Harç Bedeli İade Ediliyor mu?”]

Hayır, vize reddi durumunda daha önceden yatırdığınız vize harç tutarı sizlere iade edilmemektedir.[/toggle]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.