Türkiye Oturma - Çalışma İzni Danışmanlık Hizmeti - Göçmen Bürosu

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Göçmenlik Bürosu İşlemleri

Göçmenlik Hakkında Bilgi Veren Bilgi Platformudur.

Çalışma İzni Muafiyeti

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Çalışma İzni Muafiyeti

Genelde işleri 1 aydan kısa sürecek kişiler, Çalışma İzni Muafiyeti özelliğinden yararlanabilir. Eğer, Türkiye’ye gelecek yabancılar arasındaysanız, geldiğiniz zaman yapacağınız işler kısa süreçli olacaksa muhtemelen çalışma izninden muaf olabilirsiniz. Çalışma izninden muaf olup, olmadığınızı öğrenmek amacıyla bizler ile iletişime geçmeniz mümkündür. Çalışma izninden muaf olmak ne demek? Çalışma izninden muaf olmak demek, yabancı bir kimsenin çalışma izni almasına gerek kalmaksızın, Türkiye’de çalışma hakkına sahip olması demektir. Sporcular ve bilim adamları genelde en çok muaf tutulan kimselerdir.

Çalışma İzninden Muaf Olan Kimseler ve Koşullar

Türkiye’ye sanat ile ilgili işlerden dolayı gelip 1 aydan kısa kalacak kimseler çalışma izni muafiyeti hakkına sahiptirler. Sporcular için ise bu süre 4 aya kadar çıkabilmektedir. İthal aldığımız veya ihraç ettiğimiz malların tanıtımını yapan kimselerin de ülkemize geldiklerinde çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.   Türkiye’de makine montajı, inşaat eğitimi, makine inşa alanında çalışan 3 aydan kısa süreli Türkiye Cumhuriyeti’nde kalacak insanlar, çalışma izni muafiyeti elde edebilirler. Turizm ve ticaret alanında alanlarında çalışacaklarını ispat edebilecekleri belgelere sahip olan ve Türkiye’de 6 aydan daha kısa süre kalacak olan kişilerin de çalışma izni almasına gerek yoktur. Daha detaylı incelemeniz açısından maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Eğitim sektöründe görev yapan, bilim adına kısa süreli ülkemizde bulunan kişiler.
  • Sağlık bakanlığına bağlı olacak olan çalışmalarda yer alması gereken yabancı sağlık personelleri.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan işletmelerde çalışacak yabancılar faaliyet belgesi alırlarsa, çalışma izni muafiyeti hakları olur.
  • Yine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan belgeler ile eğlence sektöründeki kimselerde, Türkiye’de çalışma izni almadan, o belgeyle iş hayatlarına belirli bir süre devam edebilirler.
  • Yabancı sanatçılara bu izni almak için ise işveren sanatçının uçak bileti, yol masrafı gibi masraflarını ödemesi ve ödediğini kesin olarak belgelemesi gerekir. Gidiş-dönüş yol biletleri belgelendikten sonra işveren, sanatçının maaşının her 6 ayda bir değişecek olan Türkiye Cumhuriyeti asgari ücretinin en az 3 katı olması zorunluluğunu kabul eder.

Çalışma izni muafiyeti almak için bizlerle kontak kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.